Internationales Folklorefestival
CIOFF® Pilsen

5. - 9. Juni 2024

Mezinárodní folklorní festival CIOFF® Plzeň
International Folklore Festival CIOFF® Pilsen
Festival de Folclore Internacional CIOFF® de Pilsen

Úsměv

Horní Bříza, Česká republika
Festivaljahre: 2004, 2006, 2007, 2010, 2015, 2019, 2022

Folklórní soubor Úsměv byl založen v Horní Bříze v roce 1958 a to hudebním redaktorem ČRo v Plzni, folkloristou a sběratelem Zdeňkem Bláhou. V roce 2018 soubor oslavil již 60 let od svého založení, Zdeněk Bláha je dodnes jeho uměleckým vedoucím a autorem hudby. Bohaté muzikantské a taneční zázemí severního Plzeňska, konkrétně Horní Břízy, Dolnobělska, Plaska, Kralovicka, a také oblast Domažlicka a Pošumaví se staly studnicí pro souborovou tvorbu. V průběhu let si soubor vytvořil svůj vlastní interpretační styl, v západočeské oblasti zcela nezaměnitelný. V češtině slovo úsměv navozuje radost a proto i hornobřízský Úsměv se snažil přinášet na jeviště vtip, veselost a dobrosrdečný humor. Z takových tradičních optimistických pramenů vybírá dodnes. Díky výborné kapele, znamenitým zpěvákům a interpretačním schopnostem tanečníků se soubor vypracoval mezi naše nejlepší folklórní kolektivy. V době konání celostátních folklórních festivalů v sedmdesátých a osmdesátých letech jako jediný soubor získal dvakrát hlavní cenu - v Popradu (1971) a v Košicích (1977). I v dalších ročnících patřil k oceněným za režii, nejlepší muziku či choreografii. K nezapomenutelným osobnostem souboru patří Věra Rozsypalová-Bláhová, vynikající zpěvačka, nápaditá choreografka a vedoucí taneční složky, v současné době tanečníky vedou manželé Jílkovi. Svůj vyhraněný styl a repertoár prezentoval soubor s úspěchem také na mnoha mezinárodních festivalech a zájezdech po Evropě. Účinkoval v několika samostatných televizních pořadech, je zachycen na mnoha video-záznamech a výukových materiálech západočeské oblasti, hostoval i v několika zahraničních studiích. V Českém rozhlasu nahrála kapela souboru Úsměv se svými zpěváky stovky písní, vydáno bylo 8 LP desek a 13 CD s repertoárem kapely. Ve své historii soubor spolupracoval s mnoha významnými osobnostmi – Milošem Formanem (Amadeus), J. Krčkem, V. Švíkem a A. Konrádym s KDM, J. Bonaventurou, K. Vágnerem, K. Gottem, M. Horníčkem, J. Pavlicou, manželi Rejškovými, V. Bártou a dalšími.

I v posledních dvou náročných pandemických letech je soubor stále aktivní. Společně jsme oslavili pořadem pro Z. Bláhu jeho devadesátku, uspořádali vzpomínkový pořad na spoluzakladatele a výtvarníka Úsměvu J. Langa a účinkovali ve Vinohradském divadle v pořadu E. Rejšková 90.

Ve své tvorbě se Úsměv  stále snaží, aby byl hoden toho, co o něm řekl prof. Karel Plicka: "České písničky a tance mají vrozený optimismus, který ve vašem  podání přímo rozkvétá."

Umělecký vedoucí souboru a autor hudby: Zdeněk Bláha
Vedoucí kapely: primáška Helena Žiláková
Vedoucí taneční složky: manželé Markéta a Jan Jílkovi
Předseda spolku: Luboš Kepka

Web: www.soubor-usmev.cz

Mezinárodní rada organizací folklórních festivalů a lidových umění CIOFF

Das Festival ist ein rechtmäßiges Mitglied von Internationalem Rat für die Organisationen von Folklore Festivals und Volkskunst CIOFF.

Hauptfestivalpartner

Kulturní Plzeň  Ministerstvo kultury Nadace 700 let města Plzně Hotely IbisBohemia sekt

Hauptmedienpartner

Český rozhlas Plzeň