Mezinárodní folklorní festival
CIOFF® Plzeň

8. - 12. června 2022

International Folklore Festival CIOFF® Pilsen
Internationales Folklorefestival CIOFF® Pilsen
Festival de Folclore Internacional CIOFF® de Pilsen

Úsměv

Horní Bříza, Česká republika
Festivalové ročníky: 2004, 2006, 2007, 2010, 2015, 2019, 2022

Folklórní soubor Úsměv byl založen v Horní Bříze v roce 1958 a to hudebním redaktorem ČRo v Plzni, folkloristou a sběratelem Zdeňkem Bláhou. V roce 2018 soubor oslavil již 60 let od svého založení, Zdeněk Bláha je dodnes jeho uměleckým vedoucím a autorem hudby. Bohaté muzikantské a taneční zázemí severního Plzeňska, konkrétně Horní Břízy, Dolnobělska, Plaska, Kralovicka, a také oblast Domažlicka a Pošumaví se staly studnicí pro souborovou tvorbu. V průběhu let si soubor vytvořil svůj vlastní interpretační styl, v západočeské oblasti zcela nezaměnitelný. V češtině slovo úsměv navozuje radost a proto i hornobřízský Úsměv se snažil přinášet na jeviště vtip, veselost a dobrosrdečný humor. Z takových tradičních optimistických pramenů vybírá dodnes. Díky výborné kapele, znamenitým zpěvákům a interpretačním schopnostem tanečníků se soubor vypracoval mezi naše nejlepší folklórní kolektivy. V době konání celostátních folklórních festivalů v sedmdesátých a osmdesátých letech jako jediný soubor získal dvakrát hlavní cenu - v Popradu (1971) a v Košicích (1977). I v dalších ročnících patřil k oceněným za režii, nejlepší muziku či choreografii. K nezapomenutelným osobnostem souboru patří Věra Rozsypalová-Bláhová, vynikající zpěvačka, nápaditá choreografka a vedoucí taneční složky, v současné době tanečníky vedou manželé Jílkovi. Svůj vyhraněný styl a repertoár prezentoval soubor s úspěchem také na mnoha mezinárodních festivalech a zájezdech po Evropě. Účinkoval v několika samostatných televizních pořadech, je zachycen na mnoha video-záznamech a výukových materiálech západočeské oblasti, hostoval i v několika zahraničních studiích. V Českém rozhlasu nahrála kapela souboru Úsměv se svými zpěváky stovky písní, vydáno bylo 8 LP desek a 13 CD s repertoárem kapely. Ve své historii soubor spolupracoval s mnoha významnými osobnostmi – Milošem Formanem (Amadeus), J. Krčkem, V. Švíkem a A. Konrádym s KDM, J. Bonaventurou, K. Vágnerem, K. Gottem, M. Horníčkem, J. Pavlicou, manželi Rejškovými, V. Bártou a dalšími.

I v posledních dvou náročných pandemických letech je soubor stále aktivní. Společně jsme oslavili pořadem pro Z. Bláhu jeho devadesátku, uspořádali vzpomínkový pořad na spoluzakladatele a výtvarníka Úsměvu J. Langa a účinkovali ve Vinohradském divadle v pořadu E. Rejšková 90.

Ve své tvorbě se Úsměv  stále snaží, aby byl hoden toho, co o něm řekl prof. Karel Plicka: "České písničky a tance mají vrozený optimismus, který ve vašem  podání přímo rozkvétá."

Umělecký vedoucí souboru a autor hudby: Zdeněk Bláha
Vedoucí kapely: primáška Helena Žiláková
Vedoucí taneční složky: manželé Markéta a Jan Jílkovi
Předseda spolku: Luboš Kepka

Web: www.soubor-usmev.cz

Mezinárodní rada organizací folklórních festivalů a lidových umění CIOFF

Festival je řádným členem Mezinárodní rady organizací folklórních festivalů a lidových umění CIOFF.

Hlavní partneři festivalu

Kulturní Plzeň Plzeňský kraj Ministerstvo kultury Nadace 700 let města Plzně Hotely IbisBohemia sekt

Mediální partner festivalu

Český rozhlas Plzeň