Kapela pětatřicátého plzeňského pěšího pluku - FOLIGNO
Plzeň, Česká republika
Festival years: 2024
Plzeňsko představovalo v 2. polovině 19. století industrializovaný region. Od roku 1767 zde střídavě posádkou sídlil 35. pěší polní pluk. Jeho hudba mohla v 2. polovině 19. století participovat i na produkcích z oblasti tzv. vážné a oratorní hudby. Multietnicita rakouské armády se výrazně projevuje i ve jménech kapelníků. V letech 1843–1905 se v Plzni na tomto postu vystřídali Josef Aischer, Ferdinand Hiller, Franz Wanisek, Franz Schmid, Emil Kaiser, Anton Köhler, Gustav Feifer a Georg Warnitzer. Tatáž situace panovala i v dalších nejbližších dechových orchestrech – Písku, Klatovech a Dobřanech. Každá posádková hudba se prezentovala svým „plukovnickým“ pochodem. Pochod pětatřicátníků, tzv. Filipovičův, zkomponoval roku 1878 Franz Schmid.
Během 20. století kapela prošla zásadními společenskými a politickými změnami. Z poválečného období připomeňme zejména osobnost kapelníka a skladatele, majora Karla Ešku (1897–1964), dirigenta štábního praporčíka Josefa Brichcína aj. O znovuzrození Kapely pětatřicátého plzeňského pěšího pluku FOLIGNO se v roce 2002 zasloužil plukovník ve výslužbě Otakar Lichtenberg. Sehnal peníze na uniformy, ke spolupráci přizval profesora plzeňské konzervatoře Jiřího Žurka a sestavili orchestr ze studentů a profesorů konzervatoře, členů Plzeňské filharmonie a operního orchestru.
Pětatřicátníci v minulosti vystupovali při slavnostních příležitostech, slavnostech veteránů, pietních akcích a vojenských výročích. Město reprezentovali i na jiných místech a v zahraničí. Repertoár orchestru tvoří vojenské pochody, polky, valčíky a koncertní a přednesové skladby. V současné době Kapelu vede muzikant a hudební pedagog Jan Šmat, soubor se výrazně omladil příchodem mladých hudebníků a spolupracuje s profesionálními zpěváky, např. Josefem Zímou, Ivanou Brožovou a Josefem Opltem.
The festival is a regular member of the International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts CIOFF.