Mezinárodní folklorní festival
CIOFF® Plzeň

5. - 9. června 2024

International Folklore Festival CIOFF® Pilsen
Internationales Folklorefestival CIOFF® Pilsen
Festival de Folclore Internacional CIOFF® de Pilsen

2023 – DVĚ KULATÁ VÝROČÍ, VÝSTAVA TRADICE V OBRAZECH, DOPOLEDNE PRO RODINY S DĚTMI A SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ OCENĚNÍ PLZEŇSKÉHO KRAJE V OBLASTI TRADIČNÍ LIDOVÉ KULTURY POPRVÉ NA FESTIVALOVÉ SCÉNĚ

Rok 2023 - festival opět v plné síle. V  rámci festivalového programu bylo prezentováno 30. výročí spolupráce partnerských měst Plzeň a Regensburg (pořad „Liebe Grüße aus Regensburg“ spojený s malou přehlídkou lidových krojů Bavorska) i 65. výročí Souboru písní a tanců Jiskra, Plzeň. Navázána byla také spolupráce s projektem „Tradice v obrazech“ a ve Smetanových sadech tak proběhla jedinečná výstava fotografií lidových krojů Plzeňska a Chodska fotografa Václava Šilhy z Prahy. Poprvé byl v prostoru Smetanových sadů v neděli dopoledne připraven program pro rodiny s dětmi „Budeme si hrát“ – veselé hraní a vyrábění s folklorní tématikou.

Ve spolupráci s Plzeňským krajem poprvé na festivalové scéně proběhlo slavnostní vyhlášení ocenění Plzeňského kraje v oblasti tradiční lidové kultury a předání titulů „Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje“ (Zdeněk Pikal, košíkář) a „Nositel nemateriálního dědictví Plzeňského kraje“ (Dechový orchestr Horalka ze Kdyně a Dechový orchestr Chodovarka z Chodové Plané).

Festival se uskutečnil pod patronací ministra kultury ČR Martina Baxy, hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a primátora města Plzně Romana Zarzyckého, kteří festival osobně zahájili. Festival navštívila také J. E. pí. Ljiljana Pancirov, Velvyslankyně Velvyslanectví Chorvatské republiky a Vitalii Usatyi, Chargé d’affaires a. i. Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.

Mezinárodní rada organizací folklórních festivalů a lidových umění CIOFF

Festival je řádným členem Mezinárodní rady organizací folklórních festivalů a lidových umění CIOFF.

Hlavní partneři festivalu

Kulturní Plzeň  Ministerstvo kultury Nadace 700 let města Plzně Hotely IbisBohemia sekt

Mediální partner festivalu

Český rozhlas Plzeň