Mezinárodní folklorní festival
CIOFF® Plzeň

5. - 9. června 2024

International Folklore Festival CIOFF® Pilsen
Internationales Folklorefestival CIOFF® Pilsen
Festival de Folclore Internacional CIOFF® de Pilsen

Javorník

Brno, Česká republika
Festivalové ročníky: 1999, 2019

Brněnský folklorní soubor Javorník byl založen v roce 1950. Zpočátku vystupoval pod názvem Vlajka mládí, název Javorník byl přijat později. Za léta své existence se v něm  vystřídaly stovky tanečníků a desítky muzikantů. Jeho zlatý poklad se datuje z 50. let minulého století, kdy se tehdejší členové několikrát vypravili na Valašsko a zaznamenali celou řadu ještě nepublikovaných lidových písní. Rodilí Valaši sběratelům předvedli i typické tance ve variantách konkrétní oblasti. Tyto záznamy se staly základem pro zpracování souborového repertoáru, který je dodnes předváděn. Později byl repertoár souboru rozšířen o oblast Moravských Kopanic.

Současný Javorník disponuje taneční skupinou a dvěma cimbálovými muzikami. Svoje nácviky zúročuje vystupováním pro veřejnost v tuzemsku i v zahraničí. Pravidelně se opakujícími pořady jsou vánoční koncerty (od roku 1987) a reciproční vystoupení s osloveným souborem z Česka nebo Slovenska. Stojí za zmínku, že reciproční vystoupení začala v roce 2003, kdy plzeňská Jiskra vystupovala v Brně a další rok Javorník na MFF v Plzni. Novým pořadem je Zpívání (od roku 2016), kam jsou zvány význačné muziky i sólisté, aby si i publikum s nimi zazpívalo. Pravidelně také každých pět roků pořádá slavnostní představení ke „kulatým“ výročím trvání souboru.

Soubor také prezentoval moravský folklor na festivalech v mnoha zemích Evropy. Za svoji činnost získal i ocenění, z nich mezi nejprestižnější lze považovat Stříbrný náhrdelník za druhé místo na Slavnostech vína ve francouzském Dijonu v roce 1968 a zejména Evropskou cenu za lidové umění získanou od nadace v německém Hamburku v roce 1982.

Všichni členové souboru včetně vedení a tvůrčích pracovníků se věnují této činnosti (bez nároků na honoráře) při svém zaměstnání nebo studiu. Že tato činnost mladé lidi uspokojuje, svědčí stálý přísun nových členů z dětských souborů.

Ivan Nedělka, organizační vedoucí souboru.

Web: www.javornikbrno.cz

Mezinárodní rada organizací folklórních festivalů a lidových umění CIOFF

Festival je řádným členem Mezinárodní rady organizací folklórních festivalů a lidových umění CIOFF.

Hlavní partneři festivalu

Kulturní Plzeň  Ministerstvo kultury Nadace 700 let města Plzně Hotely IbisBohemia sekt

Mediální partner festivalu

Český rozhlas Plzeň